Kare, gniade, kasztanowate i bułane. O maściach myszatych i rozjaśnionych. Dereszowate i jabłkowite. Z grzywami i wicherkami. Jak rozróżniać i identyfikować konie?

O dobrej kondycji konia świadczy jego wygląd. Koń zdrowy, dobrze utrzymany, ma lśniącą, gładką sierść o wyraźnym kolorze. Cechy te są najbardziej widoczne w ciemnych maściach: karej, ciemnych odcieniach gniadej i kasztanowatej. Wygląd, wielkość, wiek i umaszczenie to są cechy, na które się zwraca uwagę przy wstępnych oględzinach zwierzęcia. Ale to jeszcze za mało do określenia jego tożsamości, do jego właściwej identyfikacji. A taka jest przecieżniezbędna w prawidłowej hodowli koni i w ich użytkowaniu.

O współczesnych metodach ustalania tożsamości koni z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć nauki, dotyczących dziedziczenia maści, markerów genetycznych pisze Anna Stachurska w książce „Identyfikacja koni”.

Jeśli chodzi o konie, to posługiwanie się rasą jest zupełnie niewystarczające. Każdy koń ma swoją nazwę, swój rodowód, niekiedy sięgający kilkunastu pokoleń wstecz. Przy współczesnych technologiach rozrodu: transferu zarodków, inseminacji możliwość sprawdzenia rodowodu, identyfikacja rodziców przyszłego pięknego konia wyścigowego, sportowego lub hodowlanego jest szczególnie ważna.

Anna Stachurska przedstawia katalog cech zewnętrznych na którego podstawie dokonuje się identyfikacji konia: od umaszczenia i okrywy włosowej (omawia wszystkie rodzaje maści), odmian na głowie i kończynach, określenia wieku na podstawie wyglądu oraz uzębienia po genetyczne testy tożsamości. Podaje praktyczny opis identyfikacyjny konia, omawia zasady ustalania jego tożsamości w Polsce i w UE.

Autorka „Identyfikacji koni” jest profesorem w Katedrze Hodowli i Użytkowania Koni Akademii Rolniczej w Lublinie, jest też sędzią i instruktorem jeździectwa. Nic dziwnego, że książka ma niekwestionowany poziom merytoryczny. To bardzo dobry podręcznik dla studentów, ale i godne polecenia kompendium wiedzy dla hodowców, zwłaszcza teraz, gdy zgodnie z wymaganiami UE każdy polski koń musi być zaopatrzony w swój paszport.

Książkę w cenie 45 zł można nabyć w księgarni (ul. Akademicka 15, 20-033 Lublin), która prowadzi sprzedaż detaliczną i wysyłkową:  tel. 0 81 445 65 69.

Źródło: "Farmer" 02/2006

Podobał się artykuł? Podziel się!