Kiedy wysmukłe mieczyki, efektowną gloriozę czy delikatne krokusy atakują szara pleśń, zgorzel czy bakterie wywołujące np. plamistość liści, widok jest szczególnie przykry. A kiedy tulipany, narcyzy albo lilie padają ofiarą szkodników: nicieni, mszyc czy roztoczy, trzeba natychmiast ratować nasze rośliny ozdobne. Jak to zrobić? Na to pytanie  szczegółowo odpowiadają autorzy tej publikacji. Przedstawiono w niej 19 gatunków roślin oraz zagrażające im choroby i szkodniki. Opisano sprawdzone metody zapobiegania zaburzeniom bądź chorobom oraz podano sposoby ich zwalczania. Każda choroba została przedstawiona według schematu: podano nazwę patogenu i rośliny żywicielskie, objawy chorobowe, źródła i rozwój patogenu oraz metody zapobiegania i zwalczania. Jeśli chodzi o szkodniki, to ich opis jest podobny, a więc: występowanie i rośliny żywicielskie, rodzaj uszkodzeń, opis szkodnika, zarys biologii oraz profilaktyka i zwalczanie.

Bogato ilustrowana publikacja została dobrze pomyślana, ponieważ włamane w tekst zdjęcia ułatwiają identyfikacje chorób i szkodników poszczególnych gatunków.

Publikacja jest godna polecenia, gdyż jest to uaktualnione i rozszerzone wydanie, które ukazuje się po jedenastu latach od pierwszej edycji. Autorzy uzupełnili  ją o najnowszą wiedzę na temat występujących od niedawna w uprawach roślin ozdobnych chorób oraz o szkodniki. Książeczkę uzupełniają tabele z charakterystyką środków służących do ochrony roślin ozdobnych cebulowych i bulwiastych, uprawianych w polu i pod osłonami.

Źródło: "Farmer" 21/2006

Podobał się artykuł? Podziel się!