Eksploatacja maszyn wymaga znajomości zasad ich działania po to, aby utrzymać trwałość i niezawodność techniczną pojazdów. Niezbędna zatem jest podstawowa wiedza z zakresu doboru paliw i olejów smarujących. Prawidłowy ich dobór ma bowiem największy wpływ na funkcjonowanie maszyn.

Użytkownik maszyn musi wiedzieć, jakie paliwo i oleje smarujące wybrać, gdyż są one podstawowymi materiałami stosowanymi w ich eksploatacji. Pomoże w tym książka Cezarego I. Bocheńskiego „Paliwa i oleje smarujące w rolnictwie”, adresowana przede wszystkim do użytkowników pojazdów samochodowych i maszyn rolniczych oraz personelu technicznego. Autor dokładnie omawia technologię wytwarzania paliw i olejów smarujących poprzez przeróbkę ropy naftowej, charakteryzuje także silniki wysokoprężne i z zapłonem iskrowym. Zauważa, że alternatywą dla rolnictwa mogą być paliwa wytwarzane głównie z biomasy. Przedstawia też szczegółowo cały proces produkcji estrów metylowych olejów rzepakowych, wykazując przy tym różnice właściwości paliw alternatywnych i mineralnych. 

Czytelnik, sięgając do publikacji, wzbogaci swoją wiedzę z zakresu technik smarowania najważniejszych zespołów maszyn, takich jak: silnik, przekładnie czy układy hydrauliczne. Zapozna się także z bardzo ważnymi aspektami ekologicznymi, prawnymi i organizacyjnymi w procesach recyklingu i utylizacji olejów zużytych, tak istotnych dla rolnictwa (zgodnych z Dyrektywami Unii Europejskiej).

Książkę w cenie 30 zł można kupić w księgarniach lub zamówić u wydawcy, tel.: 0 22 593-55-20,
e-mail: jmw_wyd@alpha.sggw.waw.pl

Źródło "Farmer" 09/2006

Podobał się artykuł? Podziel się!