Każdy miłośnik roślin ozdobnych wie, że jedną dorodną roślinę mateczną cissusa, filodendrona czy figowca można pociąć i podzielić na kilkanaście lub kilkadziesiąt sadzonek, ukorzenić je i czekać, aż w ciągu mniej więcej roku osiągnie ona rozmiary w pełni zregenerowanej rośliny. Jest to tzw. rozmnażanie wegetatywne, w którym człowiek wykorzystuje zdolności roślin do odbudowy całego nowego organizmu z odciętego, oderwanego lub w inny sposób odizolowanego od rośliny macierzystej fragmentu pędu, liścia czy korzenia.

Do rozmnażania in vitro – w szkle, w sterylnych i ściśle kontrolowanych warunkach w laboratorium wystarczy niewielki fragment rośliny, mikroskopijnej wręcz wielkości.

Stosując wegetatywne rozmnażanie in vitro w laboratorium produkcyjnym, z jednego wyłożonego na pożywkę pąka można otrzymać w ciągu roku kilka milionów roślin potomnych.

W publikacji przygotowanej głównie z myślą o słuchaczach studiów ogrodniczych, ale też i o indywidualnych hodowcach roślin, znajdziemy bogaty katalog tradycyjnych sposobów rozmnażania roślin i metod mikrorozmnażania in vitro.

Książkę w cenie 16 zł można kupić u wydawcy:
Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 61–663 Poznań, ul. Winogrady 10,
tel./fax: 0 61 820  35 90, e-mail: pwril@neostrada.pl

Źródło "Farmer" 07/2006

Podobał się artykuł? Podziel się!