PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Blog: Pszenica mnie zaskoczyła

Blog: Pszenica mnie zaskoczyła Z 5-hektarowego pola zebraliśmy 30,5 t ziarna pszenicy o bardzo dobrych parametrach. Wilgotność 13,2 proc., a białko 14,2 proc.

Przyszedł czas na podsumowanie doświadczeń z pszenicą ozimą. Ostatni wpis zakończyłem na etapie obserwacji po zastosowaniu regulatora wzrostu Medax Max i fungicydu Duett Star 334. Mimo nieco ryzykownych warunków, które panowały przy ich zastosowaniu, efekt był bardzo pozytywny – udało się wyhamować presję chorób.Poniekąd sprzyjał temu okres bezdeszczowej pogody, który w maju wystąpił w naszym rejonie. Mimo to kilka tygodni później w fazie liścia flagowego do ochrony użyłem środek Tocata Duo. Z efektów byłem bardzo zadowolony. Mimo że w czerwcu i lipcu deszczowa aura sprzyjała rozwojowi chorób liście flagowe do końca zachowały dobrą kondycję. Nie zaobserwowałem też większej presji chorób na kłosach.

Zanim podsumuję plon, wspomnę jeszcze o nawożeniu. Jak już pisałem wcześniej, w połowie marca podana została pierwsza dawka azotu w postaci saletry amonowej 200 kg/ha. Drugą dawkę w wysiałem w fazie strzelania w źdźbło w ilości 150 kg/ha, a trzecią w fazie liścia flagowego w ilości 100 kg/ha. Przed zbiorem łan pszenicy wyglądał obiecująco, chociaż nierówno – widać było, że część na której było niższe pH wyraźnie odstaje od reszty – rośliny były niższe a kłosy mniejsze. Przyszedł czas na zbiór. W naszym rejonie pogoda w żniwa myła idealna, wysoka temperatura i brak opadów. Z 5-hektarowego pola zebraliśmy 30,5 t ziarna pszenicy o bardzo dobrych parametrach. Wilgotność 13,2 proc., a białko 14,2 proc. Plon średni 6,1 t/ha może nie fascynuje, ale ja osobiście jestem pozytywnie zaskoczony. Jak już wspomniałem, pszenica była nierówna, co oznacza, że na części pola plon z ha musiał być znacznie wyższy. Na ok. 35 proc. tego pola pH wynosiło nie więcej niż 4,7, i według mnie plon raczej nie przekraczał tam 4-4,5 t/ha. To oznacza, że na pozostałej części (lepsze stanowisko z wyższym ph) musiał sięgać 7,0-7,5 t/ha, a to już dla mnie bardzo dobry wynik – z pewnością ogólny plon byłby wyższy gdyby nie trudna jesień i wiosna.

Oprócz wysokości plonu pozytywnie zaskoczyła mnie również jakość ziarna, a zwłaszcza jego dorodność. Przy wcześniej stosowanych, nieco ekonomiczniejszych programach, nie udawało mi się osiągnąć takiego efektu. Całe doświadczenie przekonało mnie, że również w warunkach mojego gospodarstwa można osiągnąć wysoki plon pszenicy, gdyby pH było uregulowane na całym polu, z pewnością plon przekroczyłby 7 t/ha. Czy dalej będę uprawiał pszenicę? Tak, ale najpierw zamawiam dużo wapna i postaram się możliwie najszybciej ustabilizować pH.

Jeszcze może kilka słów na temat pszenicy odmiany Ostroga. Wybrałem ją ze względu na dobrą opinię i przede wszystkim ze względu, że jest to odmiana oścista – w zwykłych odmianach dziki robiły duże straty. Tym razem praktycznie nie było żadnych śladów bytowania dzików, a jedyne dwa małe wygniecione kółka były dziełem najprawdopodobniej saren.

Cały blog: Doświadczenia polowe u farmera z "Farmerem" TUTAJ

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (33)

 • adriano 2017-09-03 18:20:30
  moje średnie plony z tego roku: żyto hybryda 7,92t/ha (IVb35%, v65% pola), jęczmień jary 7,28t/ha (IVa,IVb), pszenżyto ozime 7,25t/ha (iva, ivb, v, trochę vi), pszenżyto j. 6,35t/ha (trochę iii, iva, ivb , v). uregulowany odczyn gleby, od 10 lat idzie na każy ha co roku 25-33m3 gnojowicy. oziminy dostawły 420kg saletry a jare 200kg
 • rolnik6666 2017-09-03 16:58:06
  bodzio-a jesteś pewien tej wagi na skupie !bo mój sasiad ma duzy skup zboza i go capneli jak na przyczepie 6 ton 700 kilo chciał zajebać ,tak jak u mnie na jednym byku 60 kilo chcieli handlarze zapitolić .
 • Daro 2017-09-03 15:07:13
  Bodzio masz rację. Tym bardziej że w artykule była opisana pszenica oścista z której ciężko coś więcej wyciągnąć a taki rolnik6666 już wchodzi z buciorami czyli podaje swoje rewelacyjne cudowne plony i gdyby ile to jeszcze by nie zebrał.
 • bodzio 2017-09-03 12:54:04
  Marne 8 ton? Ciekawe dlaczego średni plon pszenicy w Polsce to coś około 3,6 t/ha? Farmer powinien skontaktować się z tymi cudotwórcami, chętnie poznałbym tajniki magii. Oczywiście 8 ton z ha to nie problem na I czy II klasie ziemi, ale w Polsce mamy ich tylko 3 proc.! Żeby osiągnąć plon średni na poziomie 8 ton na pozostałych glebach, zwłaszcza na dużym areale, to naprawdę trzeba mieć wiedzę i dużo przychylności ze strony pogody. Ja podobnie jak ten rolnik z artykułu mam gleby IIIb, które przywracam do kultury i na razie plony pszenicy od 5 do 6,5 tony z ha w zależności od pola i przedplonu. Jak osiągnę 8 ważonych ton z ha to będę przeszczęśliwy. Apropo plonów. Raczej nie widzę u rolników wag samochodowych, a wszyscy podają wyniki plonowania. Ja też w trakcie koszenia byłem przekonany, że plony są na poziomie 6,5-7 ton. Jak poszło wszystko do sprzedaży, to się okazało, że naprawdę średnia wyszła niespełna 6 ton z ha. Ważenie na oko zawsze jakieś takie optymistyczne.
 • daro 2017-09-03 09:47:19
  rolnik6666 rozbija system gdyby gdyby gdyby to 10 ton by nie schodził
 • jarząbek 2017-09-03 09:10:44
  Ty @rolnik666 gdyby babci miała wąsy to by był dziadkiem - pewnie nie słyszałeś o tym?
  U mnie opadów było aż nadto i cieżka glina źle to zniosła, a pszenica posypała i tak X,X t/ha średnio - choć jak wspomniałem nadmiar wody był czynnikiem stresowym. Idąc twoim tokiem myślenia powinienem napisać - gdyby mniej wody - mój plon byłby większy.... Blablabla.... Powiedz jakie ma znaczenie twoje gdybanie na temat wpływu pogody(na którą nie masz żadnego wpływu) na twoje plony? Jak chcesz z uzasadnieniem popierdzielić na ten temat to załóż sobie namiot doświadczalny z uprawą pszenicy i odkręcaj kurek wody kiedy chcesz. Wtedy będziesz mógł truć że odkręciłeś wodę za późno, albo za wcześnie...
 • Darki 2017-09-02 22:43:32
  Pusto to On ma w głowie skoro te nawozy mu dzialaja bez wody
 • Maly 2017-09-02 22:09:42
  Też bym chciał zbierać takie plony jak rolnik6666 może i ma plony ale pewnie pusto w kieszeni.
 • rolnik6666 2017-09-02 21:17:01
  rol-świetokrzyskie okolice opatowa ,susza trwa nadal -podobno jutro rano ma coś pokropić .ostatnio padało dokładnie 2 tygodnie temu w niedziele .gdybym miał wasze nr tel to bym wam zdjecia powysyłał jak wyglądają strumyki ,dno spękane zero wody -wodociągi zaczynają racjonować wode .w mojej okolicy zawsze jest bardzo mało opadów z wyjątkiem 2014 roku kiedy lało bez przerwy ,ale ten rok jest najsuchszy od kiedy pamietam,zboże od wykłoszenia do zbioru nie widziało deszczu .dobrze ze chociaż 2 tygodnie temu spadło te 50 mm to buraki ruszyły to jest nadzieja ze dobiją do kontraktu czyli 80 ton z ha bo odbiór w grudniu mam ,niektórzy w okolicy mieli pecha i mają odbiór 7 wrzesnia to plony po 40 ton bedą bo szwabskie robczyce ruszyły 31 sierpnia.nawet wczoraj było u mnie 32 stopnie ciepła -dziś juz normalnie 20 stopni ale deszczu brak,drzewa wyglądają jak w pazdzierniku połowa lisci spadła z suchosci i upałów
 • Stewie 2017-09-02 16:47:14
  Rolnik 6666 u niego ciągle susza. Nawet raz się chwalił że sprzedawał rzepak z dwóch lat drogo a teraz piszę że wtedy mu grad zbił. Kłamca?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.173.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!