Ten system uproszczony został wprowadzony dla nowych państw członkowskich po to, aby umożliwić przejście do systemu docelowego. Miał on obowiązywać do roku 2009.

KE proponuje, żeby taki schemat płatności obowiązywał dłużej, do roku 2013. Oczywiście nie jest to obligatoryjne. Zależne jest od decyzji rządów państw członkowskich. Mogą one wcześniej, przed 2013 r. wprowadzać ujednoliconą płatność na gospodarstwo. Jeżeli kraj członkowski UE będzie chciał ten system zmienić, obowiązek zgłoszenia będzie upływał 1 sierpnia każdego roku. Takie zapowiedzi padły już ze strony Węgier, które chcą przejść na ujednolicony system płatności na gospodarstwo już od przyszłego roku.

Jerzy Plewa, zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej

Główny kierunek zmian w płatnościach do gruntów rolnych to oddzielenie tych dopłat od produkcji. Sektorowe dopłaty, takie jak do uprawy nasion, chmielu, suszu paszowego, skrobi ziemniaczanej, ryżu, orzechów, roślin wysokobiałkowych oraz dopłaty ubojowe i premie specjalnych będą stopniowo eliminowane. Środki finansowe z tych dopłat będą kierowane na dopłaty bezpośrednie dla rolników. Nadal będzie jednak możliwość utrzymania pewnych subwencji, takich jak płatności do krów mamek, owiec i kóz.

Jerzy Plewa, zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej

Podobał się artykuł? Podziel się!