PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

100 dni Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

100 dni Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Konferencja prasowa KOWR: od lewej dyrektor generalny KOWR Witold Strobel, dyrektor biura Teresa O'Neill, rzecznik prasowy Wojciech Adamczyk (Fot.JK)

Autor: JK

Dodano: 11-12-2017 15:28

Tagi:

Jak powiedział dyrektor generalny Witold Strobel, KOWR po 100 dniach działalności osiągnął pełną dojrzałość operacyjną.Można już także myśleć o przyszłości, w której KOWR ma być skutecznym narzędziem dla rozwoju polskiego rolnictwa i polskiej wsi.

KOWR realizuje już zadania wynikające bezpośrednio z ustawy i przejęte z dawnych agencji: ANR i ARR.

KOWR będzie mógł również realizować projekty związane z nieodległą przyszłością dotyczące zarówno modernizacji jak i innowacyjności w otoczeniu rolnictwa oraz poprawie warunków życia na terenach wiejskich.

- Rozmawiamy również o pobudzeniu handlu zagranicznego. Wartość polskiego eksport żywności w 2017 r. powinna przekroczyć 25 mld euro, a są jeszcze duże rezerwy –powiedział dyrektor Strobel.

Wspólnie z MRiRW KOWR złożył wniosek do programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Program ten dotyczy utworzenia platformy żywnościowej.

- Staramy się także porządkować nadzór nad spółkami strategicznymi, które były nadzorowane przez ANR. Są to spółki zajmujące się hodowlą roślin i zwierząt, a także prowadzące stadniny koni. Chcielibyśmy doprowadzić do tego, aby spółki poprzez współpracę ze sobą mogły osiągnąć efekt synergii. W związku z tym została utworzona ”Polska Genetyka” w ramach, dzięki której wspólnie z Instytutem Zootechniki w Krakowie chcemy rozwijać polski potencjał genetyczny, bo nie może tak być, że będzie pochodził on jak dotychczas z zagranicy – stwierdził dyrektor Witold Strobel.

Półtora roku od wstrzymania sprzedaży nieruchomości z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa, podstawową formą ich gospodarowania nimi jest dzierżawa. Jest ona porządkowana i wprowadzane są jednolite zasady. Przyszedł tez czas na pewne zmiany w ustawach: dotyczących gospodarowania nieruchomościami i kształtowaniu ustroju rolnego przygotowywane razem z MRiRW. Powinny one wejść w życie w I kwartale 2018 r.

Prawie 100 proc. decyzji w sprawie dopłat do materiału siewnego zostało wydanych i na pewno do końca br. zostaną zrealizowane wszystkie wypłaty.

Udało się też pokonać problemy organizacyjne związane z obsługą funduszy promocji artykułów rolno-spożywczych. Obecnie te zadania są realizowane na bieżąco.

 

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Sceptyk 2017-12-14 20:54:47
  Od dojrzałości operacyjnej do efektów terenowych jest daleka droga. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Należy wprowadzić procedury egzekwowania odpowiedzialności. Skończy się radosna twórczość.
 • Typ 2017-12-12 08:22:56
  Niech będzie bal..
 • ekojajo 2017-12-12 08:17:53
  A tak prosiłem,żeby nie KOWR tylko K rajowy U rząd R ozwoju W si A gencja !!!!
 • beholder 2017-12-11 22:17:03
  Dojrzałość operacyjna szczególnie w obszarze pensji pracowników oczywiście skrupulatnie odbieranych.
 • dzierżawca 2017-12-11 20:15:23
  Żeby się nie z....ł . Nawet stronę internetową spaprali , kompletnie nieczytelna .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!