Zboża
- Według danych GUS w sierpniu za pszenicę płacono 573,6 PLN/t, czyli o 16,8% mniej, niż w lipcu (spadek o 15,5% r/r).
- Strategie Grains we wrześniowej prognozie po raz kolejny podniosło oczekiwany poziom zbiorów zbóż w UE-27 do poziomu 305 mln t, czyli o 5,3 mln t w stosunku do prognozy z sierpnia (wzrost o 19% r/r).
- W ubiegłym tygodniu obserwowano dalszy spadek cen zbóż na giełdach światowych.

Rośliny oleiste

- Według danych GUS średnia cena skupu nasion rzepaku w lipcu br. wyniosła 1273,8 PLN/t, co oznacza wzrost o 34% w stosunku do lipca 2007 roku.
- W bieżącym sezonie wysokie zapasy oleju palmowego oraz wyższy od ubiegłorocznego poziom jego produkcji, będzie czynnikiem sprzyjającym spadkom cen oleistych.

Mięso
- Na rynku żywca wieprzowego najgłębszy dołek od ponad 20 lat.
- Utrzymuje się wzrostowa tendencja krajowych cen skupu trzody chlewnej i bydła.
- Nieznacznie potaniały brojlery. Choć indory drożeją, to wciąż są znacznie tańsze niż przed rokiem.
- Na rynku europejskim lekkie osłabienie cen żywca wieprzowego, wołowego i kurcząt.

Mleko

- Według danych GUS w sierpniu br. średnia cena skupu mleka ukształtowała się na poziomie 94,83 PLN/hl, tj. o prawie 3% niższym w relacji miesięcznej i 10% w rocznej.
- Stopniowo stabilizuje się sytuacja na rynku zbytu przetworów mleczarskich.
- Dane USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) wskazują na wyhamowanie silnej wzrostowej dynamiki produkcji mleka w USA.

Owoce
- Na rynek trafiają kolejne odmiany jabłek. W ubiegłym tygodniu w sprzedaży pojawiły się jabłka odmiany Cortland, Rubin oraz Szampion.
- Ze względu na spodziewany wzrost popytu importowego, zgłaszany ze strony rynków wschodnich, na polskie jabłka, na przełomie 2008/2009 oczekuje się wzrostu cen eksportowych owoców wysokiej jakości.

Warzywa

- Na rynkach hurtowych odnotowano wzrost cen pomidorów, ogórków oraz kalafiorów w relacji tygodniowej, ze względu na spadek podaży tych warzyw wynikający z pogorszenia warunków pogodowych.
- Trwa sezon skupu pomidorów do mrożenia, cebuli obieranej, papryki, brokułów i kalafiorów różyczkowanych oraz kukurydzy.

Środki produkcji
- Według danych GUS odnośnie cen środków produkcji w lipcu ceny nawozów utrzymywały się w trendzie wzrostowym, podczas gdy ceny środków ochrony roślin oraz maszyn i narzędzi rolniczych pozostawały na zbliżonym poziomie co w czerwcu.