PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rośnie cena wieprzowiny

Rośnie cena wieprzowiny

Autor: farmer.pl, Tomasz Roszkowski

Dodano: 26-07-2012 09:05

Tagi:

Wczoraj na CME w Chicago wzrosły ceny wieprzowiny. Ale perspektywy nie są zbyt ciekawe.Po zaliczeniu dołka na początku maja br. cena wieprzowiny notowana na Chicago Mercantile Exchange (CME) wzrosła do wczoraj o prawie 11 proc. (kontrakt sierpniowy, wykres nr 1). Jednak perspektywy na najbliższe miesiące nie są optymistyczne.

Kontrakt sierpniowy wygasa pod koniec pierwszej dekady sierpnia. Kolejne dwie serie , październikowa i grudniowa (wykres 2) notowane są znacznie niżej – odpowiednio o ponad 15 i blisko 18 proc.! Jeszcze pod koniec maja różnica w cenie terminowej kontraktu grudniowego i sierpniowego wynosiła niewiele ponad 9 proc. Zachodzące zmiany na rynku (oczekiwania) doskonale widać na wykresach 1 i 2. Kontrakty grudniowe niedawno przebiły dołek notowań z początku maja (wczoraj wróciły ponad ten poziom), a sierpniowe w tym czasie wzrosły o blisko 11 proc.

Obecna cena terminowa w kontrakcie grudniowym jest najniższa od grudnia 2010 r. Kolejne serie kontraktów, od lutowych do sierpniowych w przyszłym roku wyceniane są coraz wyżej (tabela), po czyn ponownie następuje spadek ceny w serii październikowej i grudniowej 2013 r. ale już w mniejszym stopniu niż w tym roku. Doskonale to widać na wykresie nr 3. Wykres ten należy interpretować w ten sposób, że jest to „fotografia” cen terminowych z dostawą w poszczególnych miesiącach w przyszłości obowiązująca 25 lipca na zamknięciu notowań giełdowych.

Każdego dnia kształt tej krzywej zmienia się wraz ze zmianą oczekiwań pod wpływem napływających informacji na rynek. Na wykresie nr 4 przedstawiona jest podobna krzywa z przed miesiąca. Proszę zwrócić uwagę jak zmienił się jej kształt, czyli oczekiwania rynku w ciągu jednego miesiąca. Nastąpiło podwyższenie cen sierpniowych , utrzymanie na podobnym poziomie cen październikowych i grudniowych oraz podwyższenie pozostałych cen kontraktów przyszłorocznych w tym najbardziej ostatnich dwóch co spowodowało, że obecnie ceny październikowe i grudniowe w przyszłym roku są wyższe niż w tych samych miesiącach bieżącego roku.

Dlaczego tak się zmienił układ cen terminowych zaledwie w jeden miesiąc? Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem jest bardzo wysoki wzrost w tym samym czasie cen zbóż. Otóż, drogie zboża wpłyną na zmniejszenie produkcji trzody chlewnej- w krótkim czasie większa podaż wieprzowiny i spadek cen do końca roku. Następnie wzrost cen przy mniejszej podaży. Pomijam tu występującą cykliczność słabszych cen w drugiej połowie roku, która i tak jest zachowana na wykresach 3 i 4 tylko przy innych poziomach cenowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!