W czwartek na światowych giełdach podrożała jedynie kukurydza notowana na CBoT. Pozostałe kontrakty zbożowe straciły na wartości. Na wczorajsze zachowanie się cen miały wpływ dane eksportowe z amerykańskiego rynku. O ile były bardzo dobre dla kukurydzy, o tyle bardzo słabe dla pszenicy.

Tygodniowe zamówienia wywozowe kukurydzy w USA wyniosły aż 1,473 mln t i były o 84 proc. wyższe niż tydzień wcześniej. Natomiast analitycy oczekiwali zamówień o wiele mniejszych – w przedziale 0,7- 1,05 mln t. Z kolei zamówienia eksportowe amerykańskiej pszenicy wyniosły zaledwie 234,88 tys. t i były niższe o 64 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia oraz znacznie mniejsze od dolnej granicy oczekiwań rynkowych mieszczących się w przedziale 350- 750 tys. t.

Zboża na Matif kontynuowały wczoraj zapoczątkowaną we wtorek korektę spadkową.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,31 proc. (162,25 euro/t- 702 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,38 proc. (151,38 USD/t- 590 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,46 proc. (164,00 euro/t- 709 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,51 proc. (137,00 USD/t- 534 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!