Po dwudniowym wzroście cen pszenicy (w środę gorsze dane w USA o produkcji i zapasach), w piątek kontrakty na to ziarno straciły na wartości po obu stronach Atlantyku. W ujęciu tygodniowym liderem była amerykańska pszenica, która zyskała 1,1 proc. Pszenica w na Matif w tym czasie potaniała o 0,4 proc., a kukurydza o 2,0 proc. Kukurydza na CBoT podrożała o 0,1 proc.

Od miesiąca trwają wzrosty cen pszenicy na obu wspomnianych giełdach oraz kukurydzy w Chicago. Najsłabiej zachowuje się kukurydza na Matif, ale trzeba pamiętać, że jest nadal znacznie droższa od amerykańskiej – o 18 proc.). Przez ostatni miesiąc (dołki notowań 3 września) pszenica w Paryżu podrożała o 19,8 proc., a w Chicago o 12,4 proc. Kukurydza na Matif zyskała zaledwie 0,3 proc., a na CBoT podrożała o 11,9 proc.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,28 proc. (175,75 euro/t- 746 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,96 proc. (188,58 USD/t- 717 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,15 proc. (162,00 euro/t- 688 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,13 proc. (153,24 USD/t- 583 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!