Wczorajszy dzień notowań kontraktów zbożowych był dość niesamowity. Jeszcze kilka/kilkanaście dni temu amerykańska pszenica mocno taniała, zbliżając się do niedawnego lokalnego dołka notowań. Przedwczorajszy i wczorajszy wzrost ceny - po blisko 3 proc. każdego dnia „wywindował” cenę do wartości ostatnio widzianej 18 grudnia 2015 r.

Amerykańska kukurydza również wyznaczyła nowe maksimum cenowe i jest najdroższa od 26 października 2015 r. Ciekawe, co to się nagle dzieje na kontraktach zbożowych na CBOT? Najprostsze wytłumaczenie, to zamykanie wcześniej otwartych przez fundusze spekulacyjne pozycji krótkich. O  prawdziwości takich przypuszczeń przekonamy się niedługo.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,66 proc. (152,00 euro/t- 653 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażonych w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 2,86 proc. (178,66 USD/t- 678 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 1,59 (159,50 euro/t- 685 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,92 proc. (151,37 USD/t- 574 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!