PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Argentyna zniosła cła wywozowe na niektóre produkty rolnicze

Argentyna zniosła cła wywozowe na niektóre produkty rolnicze Argentyna zniosła cła wywozowe na niektóre produkty rolnicze (Fot. pixabay.com)

Po zmianie rządu Argentyna zniosła cła wywozowe na niektóre produkty rolnicze: pszenicę, kukurydzę, sorgo, ziarno słonecznika i mięso. Prócz tego dopuszczono do swobodnego handlu walutami.Dotychczasowe stawki wynosiły: w przypadku pszenicy – 23 proc., kukurydzy – 20 proc., wołowiny – 15 proc. Cło na eksport soi wynoszące 35 proc. zmniejszono do 30 proc. a na śrutę sojową z 32 do 27 proc. Cła te mają być nadal stopniowo obniżane o 5 proc. rocznie.

Argentyna zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem wielkości produkcji i eksportu soi, jest jednym z czterech największych eksporterów kukurydzy i siódmym eksporterem pszenicy.

Zniesienie ceł spowodowało obawy sąsiednich krajów przed „zalaniem” rynków argentyńskimi produktami. Według boliwijskich rolników może to spowodować obniżenie i tak już niekorzystnych cen produktów rolnych.

Również Brazylia oczekuje w pierwszym okresie po zniesieniu cel negatywnych konsekwencji dla producentów rolnych i eksportu rolnego. Jednak w dłuższej pespektywie czasowej może to być korzystne nie tylko dla Brazylii, ale całej grupy krajów Mercosur poprzez bliższą współpracę i rozwój nowych rynków eksportowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!