W minionym tygodniu na giełdzie w Paryżu na poszczególnych sesjach przeważały spadki cen zbóż, w sumie przez pięć dni pszenica potaniała o 2,6 proc., a kukurydza obniżyła notowania o 1,5 proc. Znacznie gorzej było za oceanem. Cały tydzień ceny na giełdzie w Chicago spadały znacznie przyspieszając w piątek. Łącznie przez pięć dni amerykańska pszenica potaniała aż o 10,2 proc. i była najtańsza od ponad 10 lat. Cena kukurydzy obniżyła się o 5,4 proc. i osiągnęła poziom najniższy od dwóch lat.

Relatywnie lepsze zachowanie się cen zbóż w Europie w stosunku do USA jest pokłosiem słabych zbiorów i o kiepskiej jakości pszenicy w Unii i rekordowych zapowiedzi w Stanach i na świecie. Dzisiaj wczesnym popołudniem amerykańska pszenica traci kolejne 3 proc., a kukurydza ponad 1 proc. Niestety cena pszenicy na MATIF spadła blisko 3 proc., a kukurydzy ponad 1 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 0,94 proc. (158,50 euro/t- 686 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 4,42 proc. (140,91 USD/t- 541 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena spadła o 0,76 proc. (164,25 euro/t- 711 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 2,24 proc. (124,50 USD/t- 478 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!