Nowy tydzień notowań zbóż rozpoczął się od sporych spadków cen. Była to kontynuacja rozpoczętej wyprzedaży kontraktów po opublikowanym w środę miesięcznym raporcie USDA na temat światowego bilansu zbóż. Już po zamknięciu wczorajszej sesji na giełdzie CBoT, USDA opublikował tygodniowy raport o stanie upraw pszenicy i kukurydzy. Nastąpiło pogorszenie kondycji zasiewów zarówno kukurydzy jak pszenicy. Ponadto zaawansowanie zbiorów pszenicy ozimej jest prawie dwukrotnie mniejsze niż średnia z 5 lat (która wynosi 20 proc.). Dane te zaowocowały wzrostem notowań zbóż w dniu dzisiejszym (do 1 proc.).

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 2,22 proc.. (176,25 euro/t- 731 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 2,88 proc. (179,77 USD/t- 663 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena spadła o 1,07 proc. (161,50 euro/t- 670 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8


Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 1,35 proc. (137,10 USD/t- 506 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!