Mijający tydzień notowań zbóż był bardzo spokojny. Ceny zmieniały się w niewielkim stopniu nieznacznie wzrastając lub niewiele spadając na zamknięciu sesji. Podobny przebieg miały notowania piątkowe, które niewiele wniosły w obraz całego tygodnia. W ujęciu tygodniowym lepiej wypadły zboża notowane na giełdzie w Paryżu. Pszenica i kukurydza zyskały w tym czasie po 1,4 proc. Pszenica w Chicago przez tydzień podrożała 0,4 proc., a kukurydza straciła symboliczne 0,1 proc.

Od trzech tygodni na zbożach amerykańskich trwa odreagowanie bardzo silnych spadków cen, które trwały (z małymi przerwami) od połowy czerwca br. do końca sierpnia. Przypomnę, że w drugiej połowie sierpnia raz po raz wyznaczane były wieloletnie dołki cenowe- pszenicy ponad dziesięcioletnie i kukurydzy ponad sześcioletnie. Od ostatniego minimum cenowego wyznaczonego 31 sierpnia cena pszenicy wzrosła już o 12,1proc., a kukurydzy o 11,6 proc. Jednak (wykresy poniżej) póki co należy to traktować jako silne odreagowanie spadków.

Tak drastycznym spadkom cen w okresie letnim opierały się zboża na giełdzie w Paryżu, szczególnie pszenica (słabe zbiory w Unii Europejskiej). W okresie 15 czerwiec br. do ostatniego piątku notowania pszenicy na CBoT spadły o 15,2 proc., podczas gdy na Matif o jedyne 1,8 proc. Kukurydza w tym czasie w Chicago potaniała aż o 21,6 proc., a kukurydza w Paryżu o 12,3 proc.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,46 proc. (161,25 euro/t- 692 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,18 proc. (148,72 USD/t- 570 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5