PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Belgowie zdobywają polski rynek wieprzowiny

Belgowie zdobywają polski rynek wieprzowiny

Dostawcy z Belgii bardzo szybko zwiększają ilość eksportowanej wieprzowiny i tym samym zdobywają coraz większą część polskiego rynku – kosztem Niemców i Duńczyków.W pierwszej połowie roku wzrósł, choć wolniej niż w poprzednich okresach, import mięsa wieprzowego do Polski. Zmienia się struktura geograficzna tego importu, szczególnie ekspansywni na rynku polskim są dostawcy z Belgii - podali analitycy Banku BGŻ.

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w pierwszej połowie br. import nieprzetworzonej wieprzowiny (CN 0203) wyniósł 277 tys. t, czyli o 5 proc. (14 tys. t) więcej niż w pierwszej połowie 2011 roku. Oznacza to spowolnienie wzrostu importu, który w 2011 r. urósł o 11 proc. wobec roku poprzedniego. To również stosunkowo niewiele biorąc pod uwagę duży spadek pogłowia trzody chlewnej w Polsce.

Wśród dostawców wieprzowiny na polski rynek wciąż prym wiodą Niemcy, choć udział tego kraju w bieżącym roku maleje. Import z tego kierunku w pierwszych sześciu miesiącach br. wyniósł 82 tys. t i był o 9 proc. (8,4 tys. t) mniejszy niż przed rokiem! W rezultacie udział niemieckiej wieprzowiny w imporcie spadł do 30 proc. w porównaniu z 34 proc. przed rokiem.

Podobne tendencje wykazuje import od drugiego najważniejszego dostawcy: Danii. Obniżył się on o 7 proc. (5,1 tys. t), a udział spadł do 26 proc. w porównaniu z 29 proc. przed rokiem.

W stosunku do pierwszego półrocza ub.r. w pierwszym półroczu br. import z Belgii był o 51 proc. (17,7 tys. t) większy, czyli ze sporym naddatkiem zniwelował spadek przywozu z dwóch wspomnianych wcześniej krajów. W rezultacie udział Belgii w polskim imporcie wieprzowiny wzrósł z 13 proc. w pierwszej połowie 2011 r. do 19 proc. w pierwszej połowie 2012 r.

Ciągle rośnie również import z Holandii - czwartego największego dostawcy wieprzowiny na rynek polski. Wzrost w skali roku wyniósł 17 proc. (4,5 tys. t). Inni dostawcy posiadają niewielkie udziały w rynku nieprzekraczające 5 proc., choć generalnie w bieżącym roku sprzedawały do Polski większą ilość wieprzowiny niż przed rokiem.

Negatywnie na bilans handlu produktami z sektora wieprzowiny wpływa jednak bardzo duży i szybko rosnący import żywych świń. Jak wynika z danych MF w pierwszym półroczu wyniósł on niemal 64 tys. t i był o 51 proc. wyższy niż przed rokiem, w porównaniu z eksportem na niezmienionym w stosunku do poprzedniego roku poziomie 9 tys. t. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!