Podczas trzeciego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, przedstawiciele branży chemicznej dyskutowali w kuluarach tylko o jednym: wezwaniu rosyjskiej Grupy Acron na większościowy pakiet akcji Zakładów Azotowych Tarnów-Mościce.

Sprawa nie jest błaha. Od wielu lat w branży chemicznej mówiło się, że potrzebny jest duży zagraniczny inwestor. Najlepszym byłaby topowa firma, która ma albo tani surowiec, albo dysponuje know-how i w obu przypadkach ma gotówkę. Chemiczni prezesi marzyli o niemieckim BASF , amerykańskim DOW, czy międzynarodowej Yarze. W ostatnim czasie wspominano także o inwestorach arabskich.

Pierwszy krok robią Rosjanie

Nic wiec dziwnego, że decyzja Rosjan by ogłosić wezwanie jest dla wielu zaskoczeniem. Inna sprawa, czy takim być powinno. Komunikat Acrona nie pozostawia złudzeń. Rosjanie chcą przejąć całkowitą kontrolę nad Grupą Tarnów. Chcą skupić 66 proc. akcji GT.
Paradoksalnie komunikat rosyjskiego potentata jest sformułowany bardzo rzeczowo.

- Obserwując dużą zmienność uwarunkowań ekonomicznych, a także rosnące ceny surowców, wierzymy, że konsolidacja aktywów jest najlepszym środkiem by wciąż osiągać dobre wyniki oraz dalej dynamicznie się rozwijać zarówno w przypadku Acronu, jak i Azotów Tarnów - powiedział Władimir Kantor, wiceprezes Grupy Acron ds. strategii, cytowany w komunikacie.

Kantor doskonale zdiagnozował sytuację w branży chemicznej. Duży może znacznie więcej. Decyzja Rosjan aby przejąć Grupę Tarnów jest jak najbardziej racjonalna.

Co z Puławami?

Jednak to co dobre dla Rosjan niekoniecznie musi takim być dla polskiej gospodarki. Można więc zapytać, czy resort skarbu na wezwanie Rosjan nie powinien pozytywnie odpowiedzieć? Odpowiedź jest krótka nie.

Problem w tym, że kupując Grupę Tarnów, Rosjanie będą już tylko o krok od całkowitej dominacji na naszym rynku chemicznym. Trudno bowiem, że poprzestaną tylko na firmie z Małopolski. Kolejnym krokiem będą Puławy.

Być może niechęć do Acronu nie byłaby taka duża gdyby nie to, że zdaniem wielu, Rosyjskie koncerny konkurują z firmami chemicznymi nie do końca uczciwie. W chemii nawozowej (a zarówno w polskiej jak i rosyjskiej firmie odgrywa ona ogromną rolę) kluczem jest surowiec. Polskie firmy chemiczne z dumą wielokrotnie podkreślały, że pod względem efektywności nie mają się czego wstydzić. Problem w tym, że koszt gazu odgrywa przy produkcji kluczową rolę. Nawet więc jeśli nasze instalacje są wydajniejsze od rosyjskich o 25 proc. to i tak trudno naszym firmom rywalizować skoro rosyjskie koncerny chemiczne płacą za gaz znacznie mniej.

Więcej na portalu wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!