W mijającym tygodniu notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach upłynęły w zmiennych nastrojach. Praktycznie naprzemiennie sesje notowań kończyły się spadkiem i wzrostem cen. Jednak w ujęciu tygodniowym większość zbóż potaniała. Zyskała jedynie pszenica na paryskiej giełdzie Matif (0,5 proc.), kukurydza na tej giełdzie straciła symbolicznie (0,2 proc.). Za oceanem pszenica potaniała o 0,1 proc., natomiast cena kukurydzy spadła najbardziej- 1,2 proc.

Słabsze zachowanie się cen amerykańskiej kukurydzy miało związek z poniedziałkowym raportem USDA na temat światowego bilansu zbóż. Opublikowane dane dla amerykańskiej kukurydzy były nieco lepsze niż oczekiwał rynek- stąd nerwowa reakcja i szybki spadek ceny (o 3,2 proc. przez pierwsze dwa dni tygodnia). USDA obniżył prognozę plonu kukurydzy w Stanach o zaledwie 0,04 t/ha do 10,95 t/h, to się przełożyło na oczekiwanie zbiory niższe w stosunku do prognoz sierpniowych o 1,54 mln t do – i tak nadal rekordowych- 383,38 mln t.

Nieco inna sytuacja była w przypadku pszenicy. Rynek oczekiwał spadku prognozy światowych zapasów do – średnio 251,4 mln t. natomiast w raporcie podano 249,07 mln t (252,82 mln t w sierpniu), głównie dzięki prognozowanemu większemu spożyciu. Była to trzecia z rzędu korekta w dół zapasów końcowych w tym sezonie. Stąd też notowania pszenicy w mijającym tygodniu po obu stronach Atlantyku wypadły lepiej niż kukurydzy.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,16 proc. (159,00 euro/t- 688 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,94 proc. (148,17 USD/t- 570 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5