Brazylijscy producenci wieprzowiny od dawna zabiegali o dostęp do ważnego rynku chińskiego. W ubiegłych latach większość eksportu brazylijskiej wieprzowiny trafiała do Rosji. Jednak uzależnienie od tego kierunku eksportu okazało się kłopotliwe, kiedy Kreml coraz częściej zaczął ograniczać
dostęp do rynku.

Według Agra Europe w czerwcu tego roku Moskwa zawiesiła import z ponad 100 brazylijskich zakładów. Eksporterzy z Brazylii liczą na to, że w przyszłości Chiny i Hongkong łącznie będą największym rynkiem zbytu dla wieprzowiny z ich kraju. Naszym zdaniem fakt otwarcia rynku chińskiego dla eksporterów z Brazylii może mieć duży wpływ na międzynarodowy handel wieprzowiną. Przez wiele lat Chiny dążyły do samowystarczalności w produkcji tego gatunku mięsa – oceniają analitycy BGŻ.

W niektórych latach były nawet jego eksporterem netto. Kiedy jednak w latach 2007-08 na skutek chorób i klęsk żywiołowych produkcja gwałtownie się obniżyła, powstał duży deficyt tego towaru na rynku chińskim. Brazylia, duży eksporter, nie mogła wówczas wykorzystać tej szansy. Dziś, kiedy prognozuje się, że Chiny ponownie będą zmuszone zwiększać import wieprzowiny, eksporterzy z UE będą musieli konkurować nie tylko z eksporterami z Północnej ale również z Południowej Ameryki. Podobał się artykuł? Podziel się!