W piątek podobnie jak i przez większość poprzedniego tygodnia ceny zbóż na światowych giełdach spadały. Jeszcze do niedawna pszenica notowana na paryskiej giełdzie była liderem rynku. Cena trzymała się mocno. Jednak od 20 marca jej notowania permanentnie spadają. W tym czasie cena spadła ok. 5 proc., a w ubiegłym tygodniu znalazła się na poziomie najniższym od 4 mies. Przez tydzień notowania obniżyły się o 0,8 proc. do 163,25 euro/t.

Piątek był bardzo słabym dniem dla europejskiej kukurydzy. Dotychczas cena utrzymywała się powyżej 170 euro/t. Jednak tego dnia spadła o 1,2 proc. do 169,25 euro/t- najniższego poziomu od ponad miesiąca. Przez ostatni tydzień notowania obniżyły się o 1,7 proc.

Amerykańskie zboża piątkowa sesję notowań zakończyły w mieszanych nastrojach. Pszenica podrożała o symboliczne 0,2 proc. do 155,79 USD/t, ale przez tydzień potaniała o 0,6 proc. Z kolei kukurydza w piątek podrożała o 0,2 proc., a w ujęciu tygodniowym potaniała o 0,2 proc. do 141,53 USD/t. Dzisiaj o 18-tej naszego czasu poznamy najnowszy raport USDA na temat m.in. światowego bilansu zbóż.

Pszenica MATIF kontrakt majowy - cena spadła o 0,31 proc. (163,25 euro/t- 690 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,18 proc. (155,79 USD/t- 619 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 1,17 proc. (169,25 euro/t- 715 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena spadła o 0,21 proc. (141,53 USD/t- 563 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!