Wtorek nie był pomyślnym dniem dla posiadaczy zbóż. Z wyjątkiem kukurydzy na CBOT pozostałe kontrakty zbożowe zanotowały wyraźne spadki cen do poziomów najniższych od kilku miesięcy (pszenica, kukurydza na Matif) i sześciu lat (pszenica CBOT).

Na znaczny spadek ceny paryskiej pszenicy mógł mieć wpływ wynik wczorajszego przetargu na zakup tego ziarna przez Egipt. Zakupione 120 tys. t pszenicy pochodzi z Rosji i Rumunii. Francuska i amerykańska pszenica przegrała konkurencję z powracającą do grona graczy Rosją.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 2,98 proc. (171,00 euro/t- 687 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 1,12 proc. (170,49 USD/t- 617 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 1,13 proc. (153,50 euro/t- 617 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8


Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,70 proc. (142,22 USD/t- 515 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!