Wczoraj na światowych giełdach notowania kontraktów na oleiste przebiegały w spokojnych nastrojach. Soja i canola od kilku dni znajdują się w fazie korekty spadkowej. Natomiast rzepak notowany na giełdzie w Paryżu, po wyznaczeniu przedwczoraj ponad 2,5 rocznego szczytu notowań wczoraj pozostał na niezmienionym poziomie.

Dzisiaj wczesnym popołudniem notowania rzepaku rosną o blisko 1 proc. do 418,0 euro/t. Tym samym realizuje się scenariusz, o którym piszemy od kilku tygodni (po pokonaniu silnego oporu w rejonie 390-400 euro/t prognozowany wzrost ceny do 430-440 euro/t). Przesłanki do wzrostu cen są niezmienne i znane od kilku miesięcy m. in najniższe od czterech lat zbiory w UE i na Ukrainie (duży eksporter do UE).

Rzepak MATIF, kontrakt lutowy - cena nie zmieniła się (414,25 euro/t- 1839 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,41 proc. (376,16 USD/t- 1571 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 0,04 proc. (516,20 CAD/t- 1644 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!