W minionym tygodniu do środy cena rzepaku spadała, osiągając najniższe od stycznia 2015 notowanie na poziomie 343,5 euro/t (1488 zł/t). Ostatnie dwa dni były znacznie lepsze – wzrost ceny o 6,5 euro/t. W sumie tydzień zakończył się na niezmienionym poziomie do poprzedniego piątku. Jednocześnie czwartkowo-piątkowy wzrost ceny był najsilniejszy od stycznia br. Daje to nadzieję na kontynuację zwyżki w najbliższych dniach.

Podobna sytuacja wystąpiła na amerykańskiej soi. We wtorek cena wyznaczyła ponad siedmioletni dołek notowań, a następnie zanotowała trzy dni wzrostowe, w tym blisko 1,7 proc. w piątek, co w sumie pozwoliło zakończyć tydzień wzrostem notowań o 1,8 proc.

Zachowanie się cen kanadyjskiej canoli w ub. tygodniu było analogiczne. Po wyznaczeniu we wtorek blisko rocznego minimum cenowego, kolejne sesje notowań były wzrostowe, a tydzień zakończył się 0,7 proc. wzrostem.

Rzepak MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,94 proc. (350,00 euro/t- 1517 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 1,66 proc. (319,85 USD/t- 1265 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy - cena nie zmieniła się. (450,30 CAD/t- 1324 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!