Od wzrostów cen rozpoczął się nowy tydzień notowań kontraktów na oleiste na światowych giełdach. Cena rzepaku i soi zyskiwała po blisko jednym procencie. Wzrost notowań soi wpierała informacja o rozpoczęciu 24-godzinnego strajku portowców w Rosario, co powinno przełożyć się na częściowe zmniejszenie eksportu soi z Argentyny. Jednak po południu ceny zaczęły powoli spadać. Ostatecznie rzepak zamknął notowania wzrostem o 0,4 proc. do 420,5 euro/t, natomiast soja praktycznie pozostała na poziomie piątkowym (spadek o 0,02 proc.

Wczoraj po południu USDA podała najnowsze dane o załadunkach eksportowych soi. W tygodniu kończącym się 2 marca eksport wyniósł 922 tys. t i był o 30 proc. wyższy niż tydzień wcześniej, ale o 16 proc. mniejszy niż w porównywalnym tygodniu przed rokiem.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,42 proc. (420,50 euro/t- 1812 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,02 proc. (377,26 USD/t- 1534 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,06 proc. (530,90 CAD/t- 1612 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!