W piątek, podobnie jak na trzech wcześniejszych sesjach notowań cena rzepaku spadła. Przez tydzień w kontrakcie z dostawą w lutym rzepak potaniał o 2,2 proc. (8,5 euro/t) i znalazł się na poziomie z połowy listopada br. Jeszcze słabiej wypadły notowania soi na giełdzie w Chicago. W ciągu tygodnia cena spadła aż 3,9 proc. (13 USD/t). Z tej tendencji wyłamała się kanadyjska canola, której notowania przez tydzień zdołały wzrosnąć o 0,5 proc.

Słaby tydzień notowań soi i rzepaku należy wiązać z drastyczną przeceną ropy na światowych rynkach w minionym tygodniu. Ropa Brent potaniała o 11,8 proc. do niespełna 38 USD/baryłkę, natomiast amerykańska ropa WTI na giełdzie w Nowym Jorku spadła o 10,9 proc. do 35,6 USD/baryłkę, są to ceny najniższe od lutego 2009 r.

Rzepak MATIF, kontrakt lutowy - cena spadła o 0,33 proc. (372,50 euro/t- 1619 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy - cena spadła o 0,85 proc. (319,94 USD/t- 1271 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy - cena podniosła się o 0,51 proc. (476,40 CAD/t- 1385 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!