Po jednodniowej korekcie w czwartek, w piątek powróciły wzrosty cen kontraktów na oleiste na światowych giełdach. Notowania rzepaku podniosły się o 3,25 euro do 421,75 euro/t i są najwyższe od końca stycznia (wykres kontynuacyjny). Przez ostatni tydzień cena wzrosła o 2,2 proc. Rynek rzepaku po raz kolejny w ostatnich tygodniach pokazał moc i próby wywołania większych spadków ceny kończyły się bardzo szybko. Tak było w drugiej połowie grudnia (spadek ceny o 3,6 proc. pomiędzy 15 i 23 dniem) i pod koniec stycznia (zniżka wyniosła 3,9 proc. od 27 stycznia do 1 lutego).

Silny rynek rzepaku jest efektem (o czym pisałem w serii artykułów na początku stycznia) splotu korzystnych czynników, które w ub. tygodniu nadal były aktualne- m.in. olej palmowy w czwartek pobił kolejny, blisko 5- letni szczyt notowań, a ceny ropy znajdują się blisko 1,5- rocznych szczytów notowań. To, że rzepaku szczególnie w UE jest mało, to się przez ostatni miesiąc nie zmieniło, ale jest go coraz mniej dostępnego na rynku, a do żniw jeszcze daleko. Inną kwestią jest to, jakie będą przyszłe zbiory- póki co nie można być zbytnim optymistą i nie należy spodziewać się rekordowych zbiorów.

Notowania soi zakończyły się w piątek 0,8 proc. wzrostem do 389 USD/t. W ujęciu tygodniowym cena wzrosła o 3,1 proc. Do szczytu notowań z 18 stycznia brakuje jeszcze 6 USD. Natomiast kanadyjska canola jako jedyna wśród oleistych wyznaczyła w piątek nowy szczyt notowań w obecnej fali wzrostowej i jest najdroższa od 7 grudnia.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,78 proc. (421,75 euro/t- 1815 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,81 proc. (389,11 USD/t- 1573 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,13 proc. (527,80 CAD/t- 1624 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!