PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Cena rzepaku powróciła powyżej 420 euro/t. Obiecujące perspektywy wzrostu cen

Cena rzepaku powróciła powyżej 420 euro/t. Obiecujące perspektywy wzrostu cen Fot. Shutterstock

Wczoraj były kontynuowane silne wzrosty cen oleistych na światowych giełdach. Rzepak na Matif podrożał 4,5 euro do 421,25 euro/t. Jednak niekwestionowanym liderem była kanadyjska canola, której cena wzrosła o 3,2 proc. i jest najwyższa od połowy lipca 2015 r.Europejski rynek rzepaku jest jednak mocny. Potwierdziły to ostatnie dwa dni notowań na paryskiej giełdzie. Przedwczoraj cena wzrosła o 1,7 proc., a wczoraj o 1,1, proc. i bardzo szybko powróciła powyżej poziomu 420 euro/t. O sile rynku świadczy fakt, że w ciągu zaledwie dwóch dni zostało odrobione 2/3 strat poniesionych podczas wcześniejszych trwających osiem sesji z rzędu spadków.

Znacznie mocniej wczoraj podrożał kanadyjski rzepak. Jego cena wzrosła aż o 3,2 proc. do 535,4 CAD/t, a co najważniejsze osiągnięta cena jest najwyższa od połowy lipca 2015 r. (wykres kontynuacyjny). Jest to o tyle istotne- z punktu widzenia poziomu cen w Unii Europejskiej, że z powodu niskiej produkcji rzepaku w obecnym sezonie (20 mln t) przewidywany import canoli z Kanady może wynieść blisko 1 mln t. Rosnące ceny canoli w Kanadzie siłą rzeczy powinny wymuszać wzrost cen rzepaku na rynku unijnym, szczególnie że jego podaż od rodzimych producentów z każdym tygodniem jest coraz mniejsza. Wydaje mi się, że jest wysokie prawdopodobieństwo dalszego wzrostu cen, ale giełdy czasami są zupełnie nieprzewidywalne. Najbliższe dni na giełdzie w Winnipeg i w Paryżu zapowiadają się bardzo ciekawie.

Wczoraj o 1,6 proc. podrożała także amerykańska soja do 382,6 USD/t. Dwudniowy wzrost notowań jest solidny (3,0 proc.), ale nie zmienia to faktu, że jej notowania w ostatnich miesiącach przebiegają najsłabiej i są niejako kulą u nogi na rynku oleistych.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena wzrosła o 1,08 proc. (421,25 euro/t- 1810 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 1,59 proc. (382,59 USD/t- 1559 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 3,24 proc. (535,40 CAD/t- 1638 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • Fred 2017-03-02 12:14:06
  Ja już chyba sprzedaję bo następnej takiej korekty nie przetrwam nerwowo :D
  Pozdrawiam
 • jan 2017-03-02 11:26:04
  No brawo i to jest konkretna ocena sytuacji rynku a nie jakieś ględzenie że drogo to już było. Tak trzymać czyli pisać prawdę jaka by nie była
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!