Drugi dzień po publikacji raportu USDA na temat światowego bilansu oleistych cena soi wyraźnie straciła na wartości. Nie dotyczy to tylko najbliższego kontraktu sierpniowego, którego ostatnie notowanie odbędzie się jutro i znaczna zmienność jest wpisana w ryzyko (zamykanie otwartych pozycji w celu uniknięcia fizycznej dostawy towaru), ale również kolejnych serii wrześniowej. Cena soi w kontrakcie wrześniowym jest już tylko 2 USD powyżej dołka z 1 sierpnia br. i co ważne blisko 70 USD/t poniżej wygasającej serii sierpniowej.

Powoli, ale systematycznie obniża się również cena rzepaku na paryskiej giełdzie. Do wczoraj od początku sierpnia cena straciła połowę wzrostu z trzeciej dekady lipca. Wydaje się, że pomimo ostatnich obniżek, jest to tylko korekta i nie powinno dojść do wyznaczenia nowego dołka notowań.

Rzepak Matif, kontrakt listopadowy- wczoraj cena spadła o 0,16 proc. (321,75 euro/t- 1351 zł/t).

Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Cena kontraktów lutowych nie zmieniła się, majowe potaniały o 0,15 proc. i kosztowały 324,50 i 327,50 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy i krótkoterminowy są również spadkowe.


Soja CBOT, kontrakt sierpniowy- wczoraj cena spadła o 1,98 proc. (464,62 USD/t- 1461 zł/t).

Kontrakty wygasające we wrześniu potaniały o 1,35 proc., listopadowe obniżyły się o 1,20 proc. i kosztowały 396,64 i 384,61 USD/t.

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.


Canola WCE, kontrakt listopadowy- wczoraj cena nie zmieniła się (435,40 CAD/t- 1254 zł/t).

Cena kontraktów terminowych kanadyjskiej canoli notowanych na WCE w Winnipeg wygasających w styczniu obniżyła się o 0,05 proc., marcowe potaniały o 0,07 proc. i kosztowały odpowiednio 440,20 i 442,00 CAD/t.

W Winnipeg na canoli zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy wzrostowy  i krótkoterminowy spadkowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!