Piątek był drugim z rzędu dniem mocnych wzrostów cen kontraktów na amerykańskie zboża, co było reakcją na skokowe osłabienie USD wobec euro w czwartek. Wzrostom notowań nie przeszkodziły bardzo dobre dane z Kanady. Statistics Canada podniósł poziom produkcji pszenicy w tym kraju do 27,6 mln t (26,06 mln t w październiku). Z kolei zbiory kukurydzy były o 18 proc. wyższe niż przed rokiem i wyniosła 13,6 mln t.

Pszenica notowana na giełdzie w Paryżu ponownie potaniała wyznaczając lokalny dołek cenowy i jest najtańsza od 24 września br.

Przez ostatni tydzień pszenica na MATIF potaniała o 1,8 proc., na CBOT podrożała o 1,2 proc. Kukurydza w Paryżu spadła o 0,2 proc. i w Chicago wzrosła o 4,7 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,57 proc. (173,00 euro/t- 746 euro/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,40 proc. (173,15 USD/t- 686 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy - cena wzrosła o 0,15 proc. (165,25 euro/t- 713 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,62 proc. (148,12 USD/t-587 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!