Czynnikiem warunkującym poprawę w tym sektorze była w pewnym sensie stabilizacja rynku eksportowego, a także dość wysoki wpływ cen pomidorów gruntowych, spowodowany niższą ich podażą. Według danych Ministerstwa w sierpniu cena pomidorów gruntowych średnio w kraju na rynkach hurtowych kształtowała się na poziomie 1,69 zł/kg i była o 35 proc. wyższa niż przed rokiem. Jednak, wzrost cen pomidorów spod osłon w relacji rocznej był znaczący ze względu na niską bazę cenową w roku poprzednim związaną z załamaniem rynku tuż po wprowadzeniu embarga przez Rosję.

Na początku września br. relacje cenowe pomidorów spod osłon odwróciły się. Przeciętna cena tych warzyw w pierwszych dwóch tygodniach bieżącego miesiąca była o 31 proc.niższa niż przed rokiem wynosząc 1,49 zł/kg. Taka zmiana to również kwestia ubiegłorocznej bazy. Ceny krajowych pomidorów spod osłon we wrześniu ubiegłego roku były relatywnie wysokie ze względu na opóźnienie dostaw z Hiszpanii. W tym roku podaż ta może być wyższa, niemniej, jak wskazuje portal fresh-plaza.com, jakość pomidorów hiszpańskich z tegorocznych zbiorów jest niższa ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Ograniczona jest również podaż warzyw szklarniowych z Holandii (fresh-plaza.com). Z drugiej strony popyt na pomidory jest wysoki w całej Europie, co może sprzyjać jednak wzrostom cen. AMI (Agricultural Market Information Company) wskazuje, że wysokie zapotrzebowanie na te warzywa notuje się w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy też krajach skandynawskich. Ceny pomidorów w Wielkiej Brytanii (Department of Environment, Food and Rural Affairs) w hurcie w pierwszej połowie września odnotowały dość wyraźne wzrosty (+54 proc.), niemniej średnio w tym okresie były o 5 proc. niższe w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.

Czynnikiem negatywnym dla cen pomidorów pozostaje wciąż brak rynku rosyjskiego. Z danych Eurostatu wynika, że eksport pomidorów z Polski w sezonie 2014/2015 (pierwsze 11 miesięcy sezonu) odnotował 29 proc. spadek w relacji do sezonu poprzedniego. Łącznie kraje Unii Europejskiej zanotowały 5 proc. spadek wywozu tych produktów. Nie wiadomo jak będzie wyglądać podaż na rynku krajowym. Tu jednak nie przewiduje się dość istotnych zmian. IERiGŻ-PIB w połowie bieżącego roku przewidywał, że produkcja pomidorów spod osłon ukształtuje się na podobnym do roku poprzedniego poziomie wynosząc 540 tys. t.

Podobał się artykuł? Podziel się!