Mniejsze wzrosty odnotowano w przypadku cen mięsa (+2,1 proc.) i zbóż (+1 proc.), podczas gdy ceny cukru odnotowały ponad 4 proc. spadek a ceny przetworów oleistych były względnie stabilne (-0,4 proc.) - informuje FAMMU/FAPA, powołując się na dane FAO.

W ubiegłym miesiącu, indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 215,8 punktu, (212,8 w sierpniu 2012 r.) i był o 4,14 proc. niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku kiedy to znalazł się na poziomie 225,1 punktu.

Indeks cen przetworów mlecznych FAO, który w bieżącym roku zwiększył się w relacji miesięcznej po raz drugi z rzędu, we wrześniu osiągnął poziom 187,7 punktu. Zwyżka związana była z obserwowanym wzrostem cen wszystkich przetworów mlecznych branych pod uwagę przy jego obliczaniu. Na szczególną uwagę zasługują ceny odtłuszczonego mleka w proszku i kazeiny, które średnio we wrześniu były o 12 proc. wyższe niż w sierpniu. Ponadto światowy popyt na produkty mleczarskie pozostaje mocny, co w połączeniu z rosnącymi kosztami produkcji wspiera notowania światowe - informuje FAMMU/FAPA.

Indeks cen żywności FAO jest miarą miesięcznych zmian międzynarodowych cen koszyka towarów spożywczych. To średnia indeksów cen mięs, nabiału, zbóż, olejów i tłuszczów oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-2004. Indeks cen przetworów mlecznych obliczany jest na podstawie cen masła, OMP, PMP, serów oraz kazeiny.
Podobał się artykuł? Podziel się!