W ostatnich dniach na światowych rynkach zbóż trwa prawdziwa huśtawka nastrojów. Szczególnie widoczne jest to na amerykańskiej pszenicy, której cena zmienia się z dnia na dzień o kilka proc. w przeciwnym kierunku do dnia poprzedniego. Po wtorkowym spadku (reakcja na raporty USDA) o 3,5 proc., wczoraj pszenica na CBOT zyskała 3,3 proc. Podobnie było w przypadku pszenicy na paryskiej Matif (po 2 proc. zniżce w e wtorek, w środę cena wzrosła o 1,7 proc.).

Mocne spadki notowań pszenicy po ogłoszeniu raportów (dane zbliżone do oczekiwań) we wtorek wydawały się przesadzone i rzeczywiście w środę mało kto o nich już pamiętał. Na pierwszy plan wysunęła się ponownie pogoda i obawy o zbyt małą wilgotność, ale również obawy o stan plantacji pszenicy po zimie.

W przyszłym tygodniu czeka nas kolejna seria ważnych raportów USDA. Już w Wielkanocny poniedziałek poznamy pierwszy raport po zimie o kondycji zasiewów pszenicy ozimej w USA. Może on wywołać kolejną dużą zmienność notowań pszenicy.

Pszenica Matif, kontrakt majowy-  notowania wzrosły o 1,73 proc. (190,75 euro/t- 776 zł/t).
Wykres 1

Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3


Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 3,27 proc. (194,19 USD/t- 736 zł/t).
Wykres 4


Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5


Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła o 0,31 proc. (164,25 euro/t- 668 zł/t).
Wykres 6

Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 1,46 proc. (150,29 USD/t- 569 zł/t).
Wykres 9


Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10
Podobał się artykuł? Podziel się!