Z danych publikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika, że w dniach 2-3 stycznia 2012 roku cena skupu netto cebuli obcinanej w spółdzielniach ogrodniczych wynosiła średnio 0,54 zł/kg i była aż o 17 proc. wyższa niż dwa tygodnie wcześniej.

Znaczny wzrost zanotowały również ceny marchwi, które w relacji do poprzedniego notowania zwiększyły się o ponad 11 proc. do poziomu 0,68 zł/kg. Warto zauważyć również 8,5 proc. wzrost cen buraków ćwikłowych, za które spółdzielnie ogrodnicze na początku bieżącego roku płaciły 0,51 zł/kg.

Należy jednak zaznaczyć, że mimo odnotowanych wzrostów, warzywa skupowane są w znacznie niższych cenach niż w tym samym okresie w 2011 roku. Cebula w skupie kosztuje obecnie o blisko 64 proc. mniej niż w pierwszym tygodniu roku poprzedniego, za marchew płaci się o 32 proc. mniej, a buraki ćwikłowe potaniały w relacji rocznej aż o 45 proc.

Należy spodziewać się, że kolejne tygodnie 2011 roku przyniosą dalsze, sezonowe podwyżki cen warzyw. Wzrosty te mogą  być relatywnie niższe niż w roku poprzednim, gdyż podaż warzyw na rynku jest znacznie większa nie tylko w Polsce, ale również innych krajach, m. in. Ukrainie czy też Rosji.

Podobał się artykuł? Podziel się!