Początkowo nic nie zapowiadało, że kontrakty na zboża zanotują kolejną sesję spadkową. Ceny rosły po obu stronach Atlantyku. Jednak w drugiej części dnia (gdy paryska giełda była już zamknięta) na giełdzie w Chicago przewagę zaczęli zdobywać sprzedający, wykorzystując wcześniejszy wzrost jako okazję do zamykania długich pozycji i ograniczania strat.

W efekcie amerykańska pszenica na giełdzie w Chicago wyznaczyła kolejne w ostatnich dniach minimum cenowe i jest najtańsza od blisko 10 lat. Z kolei kukurydza na tej samej giełdzie- co prawda po niewielkim spadku ceny- jest najtańsza od października 2014 r. Znacznie lepsza pogoda niż sądzono jeszcze kilka tygodni temu (silne wzrosty cen szczególnie kukurydzy) stała się główną przyczyną ostatnich spadków notowań zbóż.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 1,30 proc. (155,75 euro/t- 691 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 0,90 proc. (151,38 USD/t- 606 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 1,19 proc. (169,50 euro/t- 752 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 0,07 proc. (132,08 USD/t- 529 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!