We wtorek po raz trzeci z rzędu drożały kontrakty zbożowe na światowych giełdach oddalając się na „bezpieczną” odległość od niedawnych lokalnych dołków notowań. USDA poinformował, że siewy pszenicy ozimej w Stanach przebiegają sprawnie i są o 1 pkt proc. powyżej średniej pięcioletniej. Jednak areał zasiewów w tym roku będzie niższy ze względu na niską cenę (poniżej kosztów kredytowania). Kanadyjski urząd statystyczny (Stats Canada) poinformował, że zbiory pszenicy w tym kraju w obecnym sezonie wyniosły 31,32 mln t, w tym 20,55 mln t pszenicy jarej. Jest to więcej niż szacował USDA w ostatnim wrześniowym raporcie (30,5 mln t) i więcej niż w roku ubiegłym (27,6 mln t).

Według NASS 53 proc. upraw amerykańskiej kukurydzy jest dojrzała i jest to o 5 pkt. proc. więcej niż średnia pięcioletnia. Informacja ta działała wczoraj pro wzrostowo na ceny kukurydzy, gdyż okres wypełniania ziarna został skrócony przez wysokie temperatury. Z kolei brazylijski SAFRAS prognozuje przyszłoroczną produkcję kukurydzy w Brazylii na 93,2 mln t wobec 70,75 mln t w tym roku. W ostatnim raporcie USDA prognozował zbiory w sezonie 2016/17 o ponad 11 mln niższe (82,5 mln t), a w poprzednim sezonie oszacował na poziomie prawie 4 mln niższym (67 mln t). Według Stats Canada zbiory kukurydzy w tym kraju wyniosły 13 mln t i były niższe o 0,6 mln t w porównaniu z sezonem poprzednim ale zgodne z oczekiwaniami rynku.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,93 proc. (162,00 euro/t- 697 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,50 proc. (149,18 USD/t- 573 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5