Po dwóch słabszych dniach notowań, w czwartek ponownie wzrosły całkiem pokaźnie ceny wszystkich kontraktów zbożowych. Wzrostom cen sprzyjały bardzo dobre dane o tygodniowych zobowiązaniach eksportowych w USA. Podpisano umowy na eksport 709 tys. t kukurydzy i było to znacznie powyżej oczekiwań rynku, które mieściły się w przedziale 300- 500 tys. t. Nieco słabiej było w przypadku pszenicy. Tygodniowe zobowiązania wyniosły 550 tys. t i mieściły się w górnym zakresie oczekiwań analityków (350- 600 tys. t).

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,54 (180,75 euro/t- 772 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,78 proc. (189,23 USD/t- 737 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 0,91 (166,50 euro/t- 711 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,06 proc. (149,60 USD/t-583 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!