Można powiedzieć, że trwa zła passa notowań zbóż na światowych giełdach, szczególnie w USA. Wczoraj najbliższe serie kontraktów z dostawą we wrześniu notowane na CBoT (pszenicy i kukurydzy) wyznaczyły nowe minima cenowe. Natomiast na wykresach kontynuacyjnych bardzo zbliżyły się do wieloletnich dołków cenowych.

Dobre plony pszenicy w trwających w USA żniwach i wysokie prawdopodobieństwo, że uprawom kukurydzy już raczej nic nie zaszkodzi , sprowadzają ceny zbóż za Atlantykiem do coraz niższych wartości. Broni się cena pszenicy na Matif w Paryżu. Jest to wynikiem niesprzyjającej aury we Francji. Ciągłe opady deszczu wpłynęły na prognozowane niższe zbiory i gorszą jakość ziarna, a należy pamiętać, że Francja jest największym producentem i największym eksporterem pszenicy w Unii Europejskiej.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,16 proc. (160,5 euro/t- 703 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 1,20 proc. (151,75 USD/t- 604 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena spadła o 1,03 proc. (167,50 euro/t- 733 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 1,24 proc. (132,87 USD/t- 529 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!