Notowania zbóż na światowych giełdach w ostatnich dniach zmieniają się jak w kalejdoskopie. Jednego dnia rosną by następnego spaść. Najwyraźniej rynek nie może się określić co do zdecydowanego kierunku notowań. Z jednej strony (niedawny raport USDA) prognozy światowej produkcji zbóż są na rekordowych poziomach (czynnik prospakowy), z drugiej strony ceny są na bardzo niskich poziomach (niedawno 6-10 letnie dołki notowań w USA) co zachęca do dokonywania zakupów, a co za tym idzie wzrostu cen.

W środę na giełdzie w Chicago odbyło się ostatnie notowanie kontraktów zbożowych z dostawą we wrześniu. Kolejne najbliższe serie kontraktów grudniowych na pszenicę i kukurydzę wyceniane są wyżej, dzięki temu (pomimo spadku cen wczoraj) na wykresach kontynuacyjnych wystąpił wyraźny wzrost.

USDA opublikował najnowsze dane eksportowe amerykańskich zbóż, szczególnie w przypadku kukurydzy były rozczarowujące. Tygodniowe zamówienia eksportowe kukurydzy były poniżej dolnej granicy oczekiwań analityków (przedział 0,8- 1,1 mln t) i wyniosły zaledwie 0,725 mln t. W przypadku pszenicy było nieco lepiej. Zamówienia wywozowe wyniosły 395 tys. t wobec prognoz rynkowych mieszczących się w granicach 350- 550 tys. t.

Strategie Grains w najnowszej prognozie obniżyła o 1,5 mln t (wobec poprzedniego raportu) zbiory pszenicy w Unii Europejskiej do 136,5 mln t.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,31 proc. (158,75 euro/t- 688 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,87 proc. (146,79 USD/t- 567 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5