We wtorek na światowych giełdach notowania kontraktów zbożowych przebiegały w dość niejednoznacznych kierunkach. Oczywiście ceny za oceanem, czyli na giełdzie w Chicago wzrosły wyraźnie ponad jeden proc., a nawet blisko 2 proc. W Europie, czyli na giełdzie MATIF nie było już tak „różowo”. Co prawda kukurydza podrożała o prawie jeden proc., ale pszenica potaniała- z resztą po raz kolejny w ostatnim czasie- i jest na poziomach blisko minimalnych.

Rynki światowe są pod presją, z jednej strony niepewność poziomów zbiorów (pogoda), a z drugiej strony „harcowanie „ funduszy spekulacyjnych. Co z tego wyniknie? Zobaczymy niedługo.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena spadła o 0,49 proc. (151,50 euro/t- 666 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 1,80 proc. (176,27 USD/t- 686 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 0,78 proc. (160,75 euro/t- 707 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 1,39 proc. (150,49 USD/t- 586 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!