Prezydent wezwał władze wszystkich szczebli do surowego przestrzegania norm, ścisłego nadzoru i w razie potrzeby nakładania kar.

Chiny zamierzają zbudować profesjonalny zespól inspektorów bezpieczeństwa żywności dla poprawy zdolności egzekwowania bezpieczeństwa żywności na najniższym szczeblu.

Premier Chin, wezwał również samorządy do nadania priorytetowego znaczenia zapewnieniu bezpieczeństwa łańcucha żywnościowego i poprawy mechanizmów nadzoru.

Wicepremier i jednocześnie szef komisji bezpieczeństwa żywności rady państwa, wezwał władze do realizacji pięcioletniego (2016-2020) planu bezpieczeństwa żywności, w tym zwiększenia inwestycji w nadzór i egzekwowanie prawa.

W Chinach miały miejsce liczne skandale związane z fałszowaniem żywności. Wśród nich najbardziej znany był związany ze skażeniem melaminą do mleka dla niemowląt w 2008 r., gdy chorowało tysiące dzieci w całych Chinach, a czworo z nich zmarło. Kolejna afera dotyczyła 35 firm cateringowych, które używały do przygotowywania żywności zakazane opium. Wśród tych firm było kilka znanych sieci restauracji.

Chiny w 2015 r. wprowadziły zmienione prawo dotyczące bezpieczeństwa żywności. Przeprowadzone już po tym fakcie ogólnokrajowe testy żywności pozwoliły stwierdzić, że 96,8 proc. próbek spełnia standardy. Było to o 2,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!