Niedługo minie 2 lata od złożenia wniosku przez PRT do KNF o wydanie zgody na prowadzenie rynku pozagiełdowego. O tyle jest to istotne, że do dnia dzisiejszego polscy producenci rolni i przetwórcy nie mają możliwości zabezpieczania przyszłych cen towarów rolnych na naszym krajowym rynku.

PRT, którego właścicielem jest Warszawska Giełda Towarowa (WGT), po uzyskaniu stosownej zgody planuje wprowadzić do obrotu w pierwszej kolejności  kontrakty terminowe na pszenicę, rzepak i żywiec wieprzowy.

Jak powiedział dla farmer.pl prof. dr hab. Michał Jerzak, prezes WGT S.A. oraz PRT S.A – wciąż procedujemy, KNF zadaje kolejne pytania, my na nie odpowiadamy i tak już od prawie dwóch lat nie możemy doczekać się zgody na prowadzenie rynku pozagiełdowego. Jest to dla nas niezrozumiała sytuacja. W tej chwili nie chcę składać deklaracji, kiedy wprowadzimy kontrakty terminowe na surowce rolne, to nie od nas zależy lecz od terminu wydania pozwolenia przez KNF. Natomiast PRT jest dobrze przygotowany do uruchomienia towarowego rynku instrumentów pochodnych i w ciągu 2-3 miesięcy po pozytywnej decyzji Komisji jesteśmy w stanie wprowadzić pierwsze instrumenty do obrotu. Podobał się artykuł? Podziel się!