PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Copa-Cogeca apeluje o realistyczne cele dotyczące jakości powietrza

Copa-Cogeca apeluje o realistyczne cele dotyczące jakości powietrza Copa-Cogeca apeluje o realistyczne cele w zakresie jakości powietrza (Fot. Fotolia)

Autor: Copa-Cogeca

Dodano: 01-10-2015 09:40

Tagi:

Copa i Cogeca, zaapelowały o włączenie do przeglądu unijnej polityki w zakresie jakości powietrza realistycznych i możliwych do zrealizowania celów, ostrzegając, że sektor hodowli może zostać dotknięty.Copa i Cogeca zaapelowały o włączenie do przeglądu unijnej polityki w zakresie, jakości powietrza realistycznych i możliwych do zrealizowania celów, ostrzegając, że cele redukcji emisji metanu i amoniaku są nierealistyczne i poważnie zaszkodzą unijnemu sektorowi hodowli w tak trudnym już dla niego okresie. Produkcja wysokiej, jakości żywności w sposób przyjazny środowisku stanowi poważne wyzwanie - cele redukcji emisji muszą być realistyczne i niedrogie.

Przemawiając podczas wysłuchania, sekretarz generalny Copa-Cogeca powiedział, że sektor rolny UE jest gotowy do zaangażowania się w walkę ze zmianą klimatu, lecz niektóre cele redukcji emisji zawarte w dyrektywie w sprawie krajowych poziomów emisji (NEC) są nie do przyjęcia. Rolnicy poczynili już znaczne postępy w tej dziedzinie, co należy wziąć pod uwagę.

Na przykład producent mleka z Wielkiej Brytanii, Robert Brunt powiedział, że 70 proc. jego gospodarstwa znajduje się w strefie zagrożonej zanieczyszczeniem azotanami i zainwestował on już pokaźną sumę w projekty zapobiegające wyciekowi gnojowicy do systemu wód. Stwierdził on również, że ograniczył wykorzystanie nawozów o 40 proc.

Ze względu na załamanie się cen mleka, środki, które można by przeznaczyć na inwestycje lub stosowanie się do kosztownych przepisów są znikome. Dalsze cięcia muszą być możliwe do zrealizowania i osiągalne. Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze apelują do Komisji Europejskiej o przedstawienie do końca 2016 r. wniosku w sprawie celów ograniczenia emisji amoniaku do 2030 r., które pozwolą na stworzenie równych warunków w UE opartych na dowodach naukowych i opłacalności.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.158.195
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!