Dając też wyraz poważnym obawom co do płynności finansowej rolników Copa i Cogeca opublikowały dane liczbowe potwierdzające spadek produkcji zbóż i roślin oleistych w UE w tym roku, w stosunku do roku ubiegłego. Wyraziły również zaniepokojenie brakiem płynności finansowej rolników.

Przewodniczącego grupy roboczej „Zboża” stwierdził, że najnowsze dane potwierdzają, że produkcja zbóż w UE-28 spadnie o 6,9 proc. w tym roku i wyniesie 298 mln ton, w porównaniu do 320,5 mln ton w roku ubiegłym. Spadek ten jest częściowo związany z wprowadzeniem nowej wspólnej polityki rolnej (WPR) oraz niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi w wielu krajach. Zbiory plasują się jednak na zadowalającym poziomie, gdyż w roku ubiegłym były one rekordowo wysokie. Ceny zbóż są jednak niezwykle niskie i nie pokrywają nawet kosztów produkcji, przez co rolnicy borykają się z problemem braku płynności finansowej.

Copa-Cogeca postuluje  zintensyfikowanie eksportu i znalezienie nowych rynków zbytu. Komisja Europejska planuje wzmocnić programy promocyjne. Spółdzielnie rolnicze również od ubiegłego sezonu pomagają rolnikom w zarządzaniu płynnością finansową. Komisja Europejska zaproponowała wcześniejsze wypłacenie płatności bezpośrednich, jeszcze przed przeprowadzeniem kontroli na miejscu. Pomoże to rolnikom w odbudowaniu płynności finansowej.

Według Copa-Cogeca, nowe zasady obejmujące rynki finansowe powinny uwzględnić sektor rolny, udostępniając narzędzia pozwalające rolnikom chronić się przed ryzykiem rynkowym. W tym roku w UE-28 zebrano o 11,2 proc. mniej rzepaku niż w roku ubiegłym głównie ze względu na wprowadzenie zakazu zaprawiania nasion neonikotynoidami i niekorzystne warunki meteorologiczne. Komisja Europejska musi przeprowadzić ocenę skutków społeczno-gospodarczych. Dobra jest wiadomość z  sektora roślin białkowych, gdzie produkcja wzrosła o 35 proc., częściowo dzięki nowej WPR i wymaganiom w zakresie zazieleniania. 

Podobał się artykuł? Podziel się!