Tegoroczne zbiory winogron na wino w UE spadną w stosunku do roku ubiegłego, głównie ze względu na ekstremalne warunki pogodowe - powiedział przewodniczący grupy roboczej „Wino”.

Przewodniczący stwierdził, że ostatnio producentów zaskoczyły ekstremalne warunki meteorologiczne, wahające się od ulew do przymrozków i nieprzewidywalnego gradu w krajach produkujących wino.

W związku z tym, należy spodziewać się, że zbiory w 2016 r. w UE-28 będą niższe niż w zeszłym roku, kiedy były one wyjątkowo udane, podobne jak te w roku 2014.

Niemniej jednak, sytuacja poprawiła się we Włoszech, zwłaszcza w odniesieniu do rynków eksportowych. We Francji konsumpcja spadła w sektorze gastronomii i hotelarstwa. Rekordowo wysoki eksport został odnotowany w Hiszpanii, zwłaszcza w przypadku wina luzem, ceny za hektolitr są tam jednak najniższe. Nie można wykluczyć dalszego spadku cen ze względu na wzrost importu taniego wina.

Na posiedzeniu grupy „Wino” omówiono również najnowsze badania naukowe i instrumenty skuteczniejszej walki z chorobami pnia winorośli. Komisja przedstawiła aktualne programy badawcze obejmujące choroby winorośli. Pochylono się także nad oceną możliwości komercyjnego zastosowania szczepów odpornych i odmian hybrydowych. Mimo że ich uprawa nie jest obecnie komercyjnie atrakcyjna, ze względu na zmiany klimatu i ich skutki dla odporności upraw, być może trzeba będzie wziąć je pod uwagę w nieodległej przyszłości. 

Podobał się artykuł? Podziel się!