PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Copa-Cogeca o negocjacjach przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego

Copa-Cogeca o negocjacjach przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego Copa-Cogeca wyraziła opinię o negocjacjach przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego (Fot.pixabay.com)

W reakcji na decyzję ministrów rolnictwa UE w sprawie kontynuacji negocjacji nad przeglądem unijnych przepisów w zakresie rolnictwa ekologicznego, Copa i Cogeca nakreślają elementy udanej reformy.Przewodniczący grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne” Copa i Cogeca, powiedział, że porozumienie zostanie osiągnięte tylko pod warunkiem przyjęcia pewnych kluczowych elementów.

W szczególności, nie można jeszcze ustanowić zharmonizowanego unijnego progu zdeklasowania, gdyż najpierw należy między innymi zebrać dane dotyczące poziomu i wielkości przypadkowych zanieczyszczeń materiału siewnego i powiązanych kosztów wstępnych. Państwa członkowskie muszą rozpocząć harmonizację procedur stosowanych przez organy kontrolne, nie zwiększając przy tym obciążeń administracyjnych i biurokracji dla podmiotów.

Zamiast decyzji o zakończeniu odstępstw pozwalających na stosowanie nieekologicznego materiału siewnego i nieekologicznych zwierząt reprodukcyjnych za 15 lat,  zdaniem Copa-Cogeca należy oprzeć ją na informacjach na temat rozwoju ekologicznych środków produkcji w UE.

Równolegle, wszystkie podmioty branży ekologicznej powinny współpracować na rzecz odpowiedniego zaopatrzenia rynku w ekologiczny materiał siewny i ekologiczne zwierzęta reprodukcyjne.

Co więcej, maksymalna wielkość kurników nie powinna być ograniczona, gdyż wielkość gospodarstwa nie ma żadnego związku z dobrostanem zwierząt ani ze zrównoważeniem produkcji.

Należy też utrzymać coroczne kontrole w celu zapewnienia regularnego kontaktu między organami certyfikującymi i podmiotami, by utrzymać zaufanie konsumentów.

Wypowiedź ta jest w związku decyzją ministrów, co do kontynuacji rozmów trójstronnych między Radą UE, Parlamentem UE i Komisją Europejską. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!