W zamian za ustępstwa w innych sektorach UE szykuje się do podniesienia swojej oferty w negocjacjach handlowych z południowoamerykańskim blokiem Mercosur. Copa i Cogeca potępiają decyzję UE w sprawie podniesienia oferty w zakresie wołowiny i ostrzegają przed negatywnymi konsekwencjami takiego posunięcia w zakresie zdrowia publicznego i realizacji celów środowiskowych.

Przewodniczący grupy roboczej „Wołowina” Copa i Cogeca stwierdził,   że propozycja UE dotycząca dostępu Mercosuru do rynku wołowiny UE od początku była propozycją niebezpieczną.  

Teraz natomiast UE rozważa złożenie oferty  przewidującej jeszcze większe ilości mięsa wołowego. Proponowanie europejskim konsumentom dużych ilości wołowiny z regionu, w którym nie spełnia się kryteriów bezpieczeństwa jest skandaliczne.

Osiemdziesiąt sześć procent naszego importu wołowiny  pochodziła właśnie z  nie są na poziomie europejskim. Potencjalny wzrost eksportu wołowiny brazylijskiej do Europy jest bardzo złą wiadomością biorąc pod uwagę, że europejscy konsumenci nie chcą  być narażeni na spożywanie mięsa z pozostałościami antybiotyków, których stosowanie, w  przeciwieństwie do UE, jest dozwolone w wymienionym regionie. Odkąd przywrócono  przeprowadzanie testów mikrobiologicznych, 22 partie wołowiny z Brazylii zostały  zatrzymane na granicy w związku z niespełnieniem europejskich kryteriów sanitarnych.  Niedawno wykryte oszustwo żywnościowe polegało na fałszowaniu certyfikatów  eksportowych przez przynajmniej 10 lat. „W związku z zaistniałą sytuacją przedstawiliśmy dzisiaj Komisji Europejskiej zestaw zaleceń, który ma pomóc w poprawie i powiększeniu zakresu przeprowadzanych kontroli.  Zalecenia uwzględniają również konieczność publikacji wszystkich informacji dotyczących  sektora wołowiny, które zostaną zebrane podczas kolejnej misji w Brazylii.