PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Copa-Cogeca o wyzwaniach i szansach sektora owiec

Copa-Cogeca o wyzwaniach i szansach sektora owiec Copa-Cogeca zaapelowały o wzmocnienie środków promocji, zwiększenie przejrzystości na rynku i ograniczenie biurokracji, na czym mógłby skorzystać sektor mięsa owczego (Fot.pixabay.com)

Autor: JK/Copa-Cogeca

Dodano: 18-11-2015 09:44

Tagi:

Na posiedzeniu grupy analitycznej Copa i Cogeca podkreśliły wyzwania i szanse sektora mięsa owiec w UE i określiły środki, z których może on skorzystać.Copa-Cogeca zaapelowały o wzmocnienie środków promocji, zwiększenie przejrzystości na rynku i ograniczenie biurokracji, na czym mógłby skorzystać ten sektor. Przemawiając na posiedzeniu, przewodniczący grupy roboczej „Owce” powiedział, że cieszy się, że sektor może zaangażować się w prace tej powołanej przez Komisję Europejską grupy zadaniowej. Trzeba zagwarantować rentowność w sektorze w przyszłości, gdyż przyczynia się on do wzmacniania gospodarki obszarów wiejskich, a także do wzrostu i zatrudnienia, gdyż w tych rejonach często brakuje alternatywnych miejsc pracy. Owce odgrywają również ważną rolę środowiskową, gdyż na 70 proc. obszarów z naturalnymi utrudnieniami w UE prowadzi się wypas owiec, dzięki czemu utrzymane są użytki zielone i pastwiska. Ważny jest rozwój sektora, a także zwiększenie produkcji i konsumpcji. Aby zapewnić możliwość funkcjonowania sektora w przeszłości trzeba doprowadzić do tego, aby ceny uzyskiwane na rynku pokrywały koszty produkcji. Trzeba także zająć się kwestią presji, jaką wywierają produkty importowane, gdyż 15 proc. jagnięciny spożywanej w Europie pochodzi z importu. W perspektywie średnioterminowej konsumpcja na świecie ma wzrosnąć, dlatego też pojawiają się nowe szanse dla sektora.

Jeśli KE pragnie utrzymania dynamiki sektora, mogłaby wprowadzić środki proponowane przez Copa-Cogeca:

· Wzmocnienie działań promocyjnych i opracowanie nowych, smacznych przepisów, by zwiększyć atrakcyjność jagnięciny;

· Zwiększenie przejrzystości na rynku i sprawozdawczości cenowej w łańcuchu żywnościowym oraz ocenienie możliwości ustanowienia obserwatorium rynku mięsa owiec;

· Ograniczenie biurokracji, która utrudnia innowacje;

· Podniesienie poziomu tolerancji, by rolnicy nie byli karani za nieumyślną utratę kolczyków np. w systemie elektronicznej identyfikacji i zasadzie wzajemnej zgodności;

· Rozwiązanie problemów ekonomicznych, z jakimi zmagają się hodowcy po atakach dużych zwierząt drapieżnych, np. wilków.

Zaplanowano także dwa kolejne spotkania grupy w przyszłym roku, by przedstawić komisarzowi ds. rolnictwa, Philowi Hoganowi, w maju 2016 r. wnioski, z których może skorzystać sektor.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.233.99
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!