Przypominają, że dochody rolników już wynoszą zaledwie 40 proc. średnich zarobków.

Copa i Cogeca zwróciły w Brukseli uwagę na wiele korzyści, które przynosi unijny sektor rolny takich jak zatrudnienie, wysokiej, jakości dostawy żywności czy konkurencyjność, przypominając jednocześnie, że nie można obciąć wydatków na rolnictwo.

Wypowiedź ta padła przed zaplanowaną na środę publikacją dokumentu analitycznego Komisji Europejskiej na temat przyszłego budżetu UE. Następnie wniosek w sprawie budżetu ma zostać przedstawiony na jesieni 2018 r.

Przemawiając w Brukseli, sekretarz generalny Copa i Cogeca powiedział, że przeprowadził ciekawą debatę z komisarzem Oettingerem. Zwrócił on uwagę na korzyści, jaki przynosi sektor rolny. Jesteśmy przekonani o konieczność utrzymania aktualnego poziomu wydatków na rolnictwo, gdyż w przeciwnym razie zagrożony będzie nie tylko poziom życia rolników, lecz także konkurencyjność i dostawy wysokiej jakości żywności, a także osiągnięcie unijnych celów środowiskowych i społecznych.

Copa i Cogeca apelują do Komisji, posłów do PE i ministrów o powstrzymanie dalszych ograniczeń wydatków na rolnictwo. Dochody rolników już wynoszą jedynie 40 proc. średnich zarobków w UE, a w ciągu ostatnich czterech lat spadły o 20 proc. Rolnicy nadal wychodzą z ostatniego kryzysu rolnego, a sytuacja na rynkach wciąż jest delikatna. Nie możemy sobie pozwolić na dalsze cięcia.

Podobał się artykuł? Podziel się!