Według, najnowszych badań Copa Cogeca, potwierdza się trudna sytuacja, z jaką borykają się europejscy rolnicy i spółdzielnie.

Główne problemy to coraz bardziej niestabilne rynki, wysokie koszty produkcji oraz biurokracja.

Potwierdzają to najnowsze, opublikowane dane Eurostatu: szacowany przychód gospodarstwa rolnego spadnie o 2 proc. w stosunku do roku 2015.

Sekretarz generalny Copa Cogeca, powiedział w Brukseli, żebadanie potwierdza, że mimo iż pod koniec roku rolnicy poczuli się pewniej, mając za sobą poprawę sytuacji w sektorach mleka i wieprzowiny, ogólne warunki pozostają niekorzystne.

 Rolnicy dalej muszą radzić sobie z niestabilnością rynków, wysokimi kosztami produkcji, rosnącymi wymaganiami klientów i trwającym rosyjskim embargo, które mocno uderzyło w sektor rolniczy.

Producentów blokuje też rosnąca biurokracja związana w nową Wspólną Polityka Rolną (WPR). Sytuacja jest też trudna w sektorze roślin uprawnych i tam nastroje rolników podupadają.

 Potwierdzają to najnowsze, opublikowane dane Eurostatu: szacowany przychód gospodarstwa rolnego spadnie o 2 proc. w stosunku do roku 2015. Istnieją jednak ogromne różnice między poszczególnymi krajami członkowskimi, na przykład Estonia, w porównaniu z 2015 rokiem odnotowała spadek na poziomie 25,5 proc. a Dania – 25 proc.

Wyniki pozostałych krajów: Francja -15,8 proc., Belgia -12,4proc., Łotwa -12,3 proc., Słowenia -10,7 proc., Włochy -7,7 proc., Niemcy -4,7 proc., Wielka Brytania -4,0 proc., Luksemburg -1,6 proc., Grecja -1,2 proc., Szwecja -0,1 proc.

To pokazuje potrzebę stworzenia nowej, stabilnej, uproszczonej WPR. Badanie przeprowadzane jest je dwa razy w roku i biorą w nim udział Belgia (Flandria), Dania, Niemcy, Francja, Włochy, Węgry, Holandia, Polska, Rumunia, Szwecja i Zjednoczone Królestwo (Anglia i Walia), ankietowanych jest ponad 8000 rolników.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!